Haberler

 < Geri Dön

İnci Ecza Deposu KİTDER Temmuz Sayısında

Türkiye’de sağlık sisteminin gelişi ile her yıl ilaca erişimin kolaylaştığını söyleyen İnci Ecza Deposu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bülent Tasmanoğlu, ecza deposu olarak yapılan işin sadece tedarik olmadığını aynı zamanda insan sağlığına hizmet ettiklerini de belirtti. Tasmanoğlu ayrıca dışa bağımlılığın azalması için yerli üretimin önemine de dikkat çekti.

Sağlık sektörü, ilaç depoculuğu iş alanında uzun yıllar çalışmanın ardından elde ettiğimiz bilgi ve deneyimi müşterilerimizin ihtiyaçlarını etkin olarak karşılamak üzere İnci Ecza Deposu’nu kurma kararı aldık. Bu bizim için önemli bir karardı. Zira hedefimiz müşteri odaklı vizyonumuz ile farklılaşarak onlar için daha iyi hizmet geliştirmek olmuştur. Geçen zaman içerisinde iş sonuçlarımız aldığımız bu kararın doğruluğunu bize gösterdi. Bundan dolayı çok mutluyuz ve ilk günkü gibi heyecanlıyız. 

Sağlık sektörü dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça dinamik bir sektör. Her yıl hem yeni ürünler, hem de yeni düzenlemeler ile rekabet ve oyuncular sürekli değişim gösteriyor. Bundan sonrasında da sürekli değişecektir. Türkiye’de sağlık sisteminin gelişimi ile beraber hastaların tedaviye ve ilaca erişimi her yıl daha da kolaylaşıyor. Bir ecza deposu olarak bizim görevimiz de ilacın erişimi kolaylaştıkça ihtiyacı daha hızlı ve istenen kalitede karşılamaktır. Bu bakımdan İnci Ecza Deposu bu değişimden olumlu etkilenmiştir. Temel ürünlerde yerli üretimimiz arttıkça daha az dışa bağımlı olmaya başladık. Yerel üretime verilen önemli teşvikler sayesinde özel sektör içinde yatırım yapmak kolaylaştı. Yerli ilaç firmalarımız insülin, biyobenzer ve onkolji ürünleri üretimine başladılar.Bu gelişmelerin ülkemize ekonomik katkıları gittikçe artmaktadır. Yakın zamanda yerli ilaç sanayiimizin yarattığı katma değerin daha da artacağı ve ülke ekonomimizde önemli bir rol oynayacağını birlikte göreceğiz. Tabi burada ülke sevdalısı ve çok cesaretli yatırımcılarımızı da unutmamak gerekir. Bu vesile ile kendilerine cesaretlerinden ve ülkemize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.  

Ticarette yapılan herhangi bir hizmet/ürün alış verişi, iş süreci içerisinde tahsilat ticaretin en önemli halkası olduğunu hepimiz biliyoruz. İlaç üreticilerinin vadeleri çok kısa olmakla beraber tahsilat konusunda çok hassaslar ve belirli garantiler ile ürün almaktayız. Diğer taraftan ürün temin ettiğimiz kamu ve üniversite hastanelerinin ödeme durumlarının çok vahim olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Devletimizin insanların ilaca ulaşımını bu kadar kolaylaştırdığı bir sistemde ilacı tedarik eden ve bu sistemin önemli birer paydaşı olan biz tedarikçilerin mağdur olmaması için farklı bir sistem geliştirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Örneğin kamu ve üniversite hastanelerine ilaç tedariki yapan kurumların ödemelerini Maliye veya SGK direkt tedarikçi firmaya yapabilir, böylece hem hastaneler ilaçsız kalmayacak hem de hastaların da ilaç tedavisi zamanında yapılmış olacaktır.

Stoklarımızda 1000 kalemin üzerinde ürün bulunmaktadır. Bunları oluşturan ana kalemler; aşılar, onkoloji ürünleri, serumlar, anestezi, enteral beslenme, kan ürünleri ve hastanelerde daha az sayıda tüketilen diğer ürünlerdir.

İstanbul’da yerleşik biri Avrupa diğeri Asya’da olmak üzere iki depomuz bulunmaktadır. İnci Ecza Deposu Merter ve İnci Ecza Deposu Maltepe yerleşkelerimiz ve 100’e yakın çalışanımızla birlikte Türkiye çapındaki tüm kamu, üniversite ve özel hastanelerin ilaç alım taleplerini karşılamak üzere hizmet vermekteyiz.

Sosyal sorumluluk projelerinde hassas davranmayı ve projelerimizi gizlilik ilkeleri çerçevesinde sürdürmeyi tercih ediyoruz.

Yaptığımız işin fonksiyonu itibari ile sadece ilaç depolayan kurumlar olmadığımız aslında yerine getirdiğimiz fonksiyonun insan sağlığına hizmet etmek olduğu bilinci ile işimizi yapmaktayız. İşimizi yaparken bu bilinç bizim en önemli motivasyon kaynağımızdır. Bu sorumluluk bilinci ile İnci Ecza Deposu gelecek yıllarda da ana sloganında olduğu gibi “güven, hizmet ve istikrar” ilkeleri doğrultusunda tedarikçilere, kamu üniversite ve özel hastanelere yüksek standartlarda hizmet sunma gayesini sürdürerek kendi iş alanında çıtayı daha yükseğe taşımaya devam edecektir.